Behringer EUROPORT MPA40BT-PRO   * (สินค้าหมด)
 ตู้ลำโพงพกพาตู้ลำโพงพกพา
เครื่องขยายเสียงเคลื่อนที่แบบลากจูง
Free Mic
รหัส : MPA40BT-PRO
ยี่ห้อ : Behringer
รุ่น : EUROPORT MPA40BT-PRO
Color/ สีของสินค้า :
รายละเอียดย่อ :
!!สินค้าหมดชั่วคราว แนะนำ MPA200BT แทน!!
รายละเอียดทั้งหมด :
เครื่องขยายเสียงเคลื่อนที่แบบลากจูง 40 วัตต์ พร้อมบลูทูธเชื่อมสัญญาณในตัว
** ในชุดมีลำโพง 1 ตู้ พร้อมไมโครโฟน 1 ตัว
  • All-in-one portable PA system with full Bluetooth connectivity
  • Incredibly simple to set-up and use - no technical background required
  • 40 Watts of powerful, high-quality sound for audiences of up to 250 people
  • Connect your iPod, iPhone, iPad or any other MP3 player via Bluetooth
  • AC & battery operated with up to 12 hours continuous use per battery charge
  • Retractable luggage-style handle & sturdy wheels provide eff ortless transport
  • High-quality dynamic microphone with cable included
  • 2 microphone inputs with individual volume control
  • Additional Aux input to connect to your CD player
  • Effective and extremely musical 2-band EQ for perfect sound tuning
  • Powerful 8" woofer and high-resolution tweeter driven by a Class-D amplifier
  • Integrated stand mounting with 35 mm pole socket
  • “Planet Earth” switching power supply for maximum fl exibility (100 - 240 V~) and low power consumption for energy savings
  แถมฟรี  ไมโครโฟนแบบสาย 1 ตัว
Bluetooth Ready
 Specifications :
Specification Detail
Number of Speakers 1
Speaker Drivers 1 x 8" LF, 1 x 1" HF
Number of Mixer Channels 4
Number of Mic Preamps 2
EQ 2-band Channel EQ
Inputs 2 x XLR combo, 1 x stereo RCA
Outputs No outputs
Headphones No headphones
Power Amp 40W, class D
Playback No onboard playback
Microphone 1 x dynamic handheld
Enclosure Material Polypropylene
Manufacturer Part Number MPA40BT
คุณลักษณะทั่วไป
  • ตัวเครื่องทำด้วยโลหะ หรือ วัสดุสังเคราะห์ เป็นแบบ Portable PA System พร้อมระบบ Bluetooth
  • ตัวเครื่องมีกำลังขับไม่น้อยกว่า 40 วัตต์ , มีช่องสัญญาณ 2 ไมค์โครโฟนอินพุต พร้อมวอลลุมควบคุม
  • ตัวเครื่องประกอบด้วยดอกลำโพง ขนาดไม่น้อยกว่า 8” และ ทวิตเตอร์เสียงแหลม ขนาดไม่น้อยกว่า 1”
  • ตัวภาคขยายของเครื่องเป็นระบบ Class D amplifier
  • ออดิโออินพุต 1 & 2 เป็นแบบ XLR / ¼” TRS combo jacks (Servo Balanced)
  • ออดิโออินพุต อินพุตอิมพีแดนซ์ XLR ไม่น้อยกว่า 2 K โอห์ม บาล้านซ์ และ อัลบาล้านซ์
  • ออดิโออินพุต อินพุตอิมพีแดนซ์ ¼” TRS ไม่น้อยกว่า 13 K โอห์ม บาล้านซ์, 54 K โอห์ม อัลบาล้านซ์
  • ตอบสนองความถี่ระหว่าง 40 Hz – 18 KHz + 3 dB
  • อีควอไลเซอร์ High + 15 dB @ 12 KHz  Low + 15 dB @ 80 Hz
  • Bluetooth ตอบสนองความถี่ระหว่าง 2402 MHz – 2480 MHz, Channel number 79
  • Bluetooth version 3.0 Compliant, Output Class 2 type output power
  • ไดนามิคไมค์โครโฟน เซ้นท์ซิทวิตี้ 52 dB + 3 dB (0 dB = 1 V/Par @ 1 KHz)
  • ไดนามิคโมค์โครโฟน เป็นแบบ Pattern Unidirectional
  •  ตอบสนองความถี่ระหว่าง 50 Hz–10 KHz, อิมพีแดนซ์ 550 โอห์ม, + 30%
  • ตัวแบตตารี่มีขนาดความจุไม่น้อยกว่า 12 V DC / 5000 mAh
  • ตัวเครื่องสามารถใช้ไฟฟ้า AC 220 V ได้โดยตรง โดยมีสายไฟ AC ให้มาพร้อมกับตัวเครื่อง
  • ตัวเครื่องมีขนาด H 420 mm. x W 309 mm. x D 242 mm. และ มีขนาดน้ำหนัก 9 Kg.